Breaking News
Loading...

राजेश हमाललाई खुल्ला पत्र

नृपेश उप्रेती,१८ साउन ।
राजेश जी म तपाइँको अभिनयको ठूलो फ्यान हैन किनकि तपाईलाई अभिनय गर्न आउदैन । तर म तपाइको व्यक्तित्व र बौदिकताको ठूलो प्रसंसक थिए । म भर्खर पत्रकारितामा लागेको थिए र पहिलो मोशन पिक्चर अवार्ड्मा तपाइँ मात्र यस्तो कलाकार हुनुहुन्थ्यो अङ्ग्रेजीमा भाषण गरेर नेपाली दर्शक र बिदेशी अतिथिका माझ आफ्नो स्टारडम स्थापित गर्न सफल हुनु भएको थियो ।rajesh hamal stsत्यस पछि मैले तपाईं जस्तो बौदिक कलाकारको कारण फिल्म उद्दोगलाइ फाइदा हुन्छ भन्ने कुरा धेरै पटक मिडियामा उजागर गरे तपाईंको अन्तरवार्ताहरु पनि प्रस्तुत गरे । अभिनय भन्दा पनि मिथुन चक्रवर्तीको नेपाली भर्शनको रुपमा तपाईंलाइ दर्शकहरुले यति रुचाएकी तपाईं इतिहासकै सबै भन्दा सफल र चर्चित नेपाली नायक बन्न सफल हुनु भयो ।

आज एउटा प्रायोजीत न्युजमा तपाईलाई देखे साह्रै दुख लाग्यो । राजेश हमालजी तपाईं पनि नराम्ररी फस्नु भएको रहेछ जस्तो लागेको छ । दिपक डोमको प्रोपोगाण्डामा तपाईं बिक्नु भयो जस्तो लागेको छ? हो दिपकको भन्दा डर लाग्दो छुवाछुतको समस्या हाम्रो समाजमा छ । यसको सिकार धेरै दिपकहरु हुनु परेको छ । यो अपराध हो यस्को अन्त्य हुनु पर्छ । तर जुन रुपमा तपाइले अतिरन्जित गर्नु भयो त्यस्को पनि छुट्टै रहस्य हुन सक्छ जस्तो लागेको छ ।

२५ बर्षको क्यरियरमा तपाइले छुवाछुत अनुभुत गर्नु भएन भनेर म मान्दिन र तपाईंले छुवाछूतको बिषयमा बनेको कति चलचित्रमा अभिनय पनि गर्नु भएको छ । यो बिषयमा आवाज उठाउनु पर्छ भन्ने कुरा तपाईलाई कहिले सुझेन । आज मुलुक धर्म निरपेक्ष वा धार्मिक स्वतन्त्रता सहितको हिन्दु राज्य हुने भन्ने मुद्दामा अल्झिएको बेला अतिरन्जित ढङ्ले यो कुरा बाहिर ल्याउनु भयो यसलाई प्रायोजित हैन र तपाई पनि प्रयोग हुनु भएन भन्ने कुनै आधार छैन । यहाँ करोडौं खर्चेर धर्म निरपेक्षता लादिदैछ । अर्को अर्थमा भन्नू पर्दा इसाई करणलाइ कानुनिकरण गरिने प्रयास हुदैछ । लोभ, लालच प्रलोभनमा । नेता देखि सेलेब्रीटी र समाजमा प्रभाव भएका तपाईं जस्ता ब्यक्तित्वहरुलाइ आर्थिक मोहमा फसाएर यसको लागि क्यम्पेनिङ गरिदै छ । त्यसैले तपाइँ पनि त्यसैमा बिक्नु भयो भन्ने शंका उब्जिएको हो ।

हो उमेरको साथै नया शैलीका स्टारको आगमनले फिल्म उद्दोगमा तपाईंको प्रभाव शुन्य भएको छ । स्टारडमलाइ कायम राख्न नियमित आय आर्जन पनि चहियो । अब फिल्म बाट त्यो सम्भव छैन । समाजले आफ्नो फाइदाको लागि जन्माएको कुरितिलाइ हिन्दु धर्म सङ्ग जोडि अहिले यो धर्म बदनाम गरे राम्रो आय आर्जन हुने अवस्थामा तपाई कतै यतै तिर लागेको हो कि भन्ने भान भएको छ । अनि नेपाली हुनुमा लज्जित छु भनेर पनि भन्नू भएछ । अब के गर्नु हुन्छ? अरु कुनै देशको नागरिकता लिनु हुन्छ या यो देश छोड्नु हुन्छ? तपाईलाई राजेश हमाल बनाउने नेपाली नै हुन नेपाल नै हो ।

वास्तवमा एउटा घटनालाई लिएर यति ठूलो कुरा गर्दा तपाईंलाइ तपाईं बनाउने दर्शकहरुलाई कति आघात पुग्यो होला तपाई महशुश गर्नु भएको छ । हुन त तपाई समाजिक मुल्य मान्यता नमान्ने अलिकती कुसंस्कारी पनि हो । खोलाको किनारमा आपत्ती जनक अवस्थामा पक्राउ पर्दा भाग्य रेखाबाट तपाईंलाई निकालिएको थियो भने कामनाले तपाईंको नाङो तस्विर छापेको थियो, बुवाको मृत्युमा कपाल नकाटेकोले पनि तपाईं उनिहरुले टार्गेट गरेको र तपाईं प्रलोभनमा पर्नु भएको भन्ने बिश्वाश लागेको छ ।

म आशा गर्छु मेरो यो बिश्वाश गलत सबित होस । राजेशजी मलाइ लाग्छ । अब तपाईले लज्जाबोध भयो भन्दैमा यो कलन्क भोलि नै अन्त्य हुदैन । अनि सामजिक कुरिती र कुसस्कारलाई लिएर धर्म बिशेषको आलोचना गर्नु हुन्छ भने त्यो मुर्ख्याइँ हुन्छ । हो छुवाछुत र बर्णब्यबस्था हाम्रो समाजको कलन्क हो । त्यस्को अन्त्य गर्न आत्मालाई साक्षी राखेर भनौ हामी बाट के पहल भयो त? प्रायोजित न्युजलाई आधार बनाएर सामजिक सन्जालहरुमा कुर्लन सजिलो छ । तर तिनिहरु बाटै माखो मार्ने काम भएको छैन । यस्ता कुरितिको अन्त्य रातारात हुदैन । कम्तीमा पनि एउटा पुस्ता (जेनेरेसन) को बिशर्जन हुनु पर्छ । दुनिया यहा सम्म हिजोको आजै आइ पुगेको हैन ।

विभिन्न कालखन्डहरु पार गर्दै आएको हो । मेरि छोरीलाई केही दशक आगाडी सम्म गोरेहरुले कालाहरुलाई जनावरको श्रेणिमा राख्थे, पशुलाई जस्तो बाधेर राख्थे भन्दा “बाबा त्यस्तो नि हुन्छ र? म सङ्गै पढ्ने इमान्युल (काला जातिको बालक) म जस्तै हैन र भन्छे” । म छुवाछुत मान्दिन । तर मेरि ७५ बर्षिय आमामा छुवाछुतको धङ्गधङ्गी छ । म डाडा माथिकी जुन भैसक्नु भएकी मेरी आमाको मन पनि दुखाउन सक्दिन र उहाको अगाडी कथित छुवाछूत मानेको जस्तो पनि गर्छु । जबकी मेरो छोराछोरीलाई छुवाछुत जस्तो कुरा exist गर्छ भन्ने कुरा थाहा हुन दिएको छैन र दिन्न ।

हामी सबैले यति कुरा मात्र ब्यबहारमा लागू गर्न र अरुलाइ लागू गराउन सक्यौ भने केही बर्ष भित्र यो छुवाछूत अन्त्य हुन्छ । किनकी छुवाछुत मान्ने एउटा कट्टर पुस्ता लोप हुने चरणमा छ । हामी सबैले आफ्नो ठाउँ बाट पहल गरयौ भने भोलिका सन्ततिले छुवाछुत पनि exist गर्थ्यो र भनेर अचम्म मान्ने हुन सक्छ । मानिसमा चेतना जगाउनु पर्यो, सम्झाउनु पर्यो । यतिकै कुर्ले, डलर पचाउने बाहेक कुनै काम हुदैन । र छुवाछुतलाई धर्म सङ्ग जोड्नेहरुलाई सोध्न चाह्न्छु कुन हिन्दु ग्रन्थमा छुवाछुतलाई बढवा दिएको छ? ससारमा कुनै धर्म नराम्रा छैनन । सबैले जीवन दर्शन, मानबियता, सेवा सहयोग र शान्तिनै सिकएका छन ।

आइ.एस. लाई इस्लाम र रुखको जरो जस्तो फैलिएर शान्ती फैलाइउदै दुनियाँ आफ्नो पकड्मा लिन खोजको आधारमा कृश्चियन धर्मलाई नराम्रो भन्न मिल्दैन । यिनिहरुको धर्मग्रन्थ पनि आफैमा महान छन् । त्यसैले कुरिती र कुसस्कारको बिरुद्द लडौ । हातमा हात मिलाएर काधमा काध मिलाएर । कुरिति र कुसंस्कारलाई जोडेर धर्मको आलोचना गर्नु रक्तपात निम्ताउनु हो । र पश्निमाहरुले हाम्रो देशमा प्रभाव जमाउन चाहेको पनि यहि हो ।

Loading...

प्रतिक्रिया पठाउनुहोस्

( इमेल गोप्य राखिनेछ )

*

Enable Google Transliteration.(To type in English, press Ctrl+g)

Scroll To Top